Hyviä uutisia – ja vielä Suomesta!

Tulin juuri Suomesta, jossa olin päiväsiltään käymässä Avainmedia-yhdistyksen hallituksen kokouksessa. Aamulla ostin Vantaan lentokentältä uusimman Seura-lehden nro 47, joka ilmestyi 21/11 2019. Merkillinen tunne tuli, kun pääsin lukemaan Heikki Salmelan artikkelia Kun taivas kosketti Tallinnaa. Se kertoo Tallinnan Olevisten herätyksestä ja -kirkosta. Löysin sieltä kuvani lehden sivulta 48. Seura kirjoitti muun muassa idäntyöstäni ja häistäni – ei voi olla totta! Myös Niilo Yli-Vainio mainittiin jutussa.

Artikkeli on saanut varsin paljon palstatilaa. Se löytyy sivuilta 46–49. Lehteä löytyy myös Ruotsin suurimmista lehtikioskeista. Merkillisintä ei ole se että tämän sekulaarilehden levikki on 135 800 (sillä on siis melkein 500 000 lukijaa!), vaan se että lehti julkaisee artikkelin, joka kertoo parantumisihmeistä ja ihmisistä, jotka tuhansittain etsivät pelastusta vaikeina neuvostoajan vuosina. Monet tulivat Siperiasta saakka Tallinnaan saadakseen itsellensä Raamattuja. Nykyäänhän eivät edes kaikki kristilliset lehdet kerro parantumisihmeistä tai pelastusta etsivistä! Muotisanoja ovat pikemminkin tasavertaisuus, toleranssi ja globalisaatio.

Mikäli artikkeli miellyttää sinua, toivoisin että kirjoittaisitte tai soittaisitte Seuraan ja kiittäisitte jutusta. Näin se voisi jatkossakin avata mahdollisuuksia hengellisten artikkeleiden julkaisulle.

Artikkelin on kirjoittanut Ristin Voiton entinen toimittaja Heikki Salmela, joka nykyään työskentelee Freelancer-toimittajana. Heikki osaa asiallisesta tyylistään huolimatta luoda tunnetta juttuihinsa. Tarkkuudellaan hän kirjoittaa täsmätietoa niin, että lukijalle välittyy vaivatta viisaan ihmisen tunne. Viisautta, tietoa ja tunnettahan me kaikki tarvitsemme. Empatiaa ei ole koskaan liikaa.

Rauli Lehtonen

Previous

Kuukauden kuva – marraskuu

Next

Joulukuun suomalainen/ystävä – ikiliikkuja Reijo Blommendahl

5 Comments

 1. Heikki Virtanen

  Kyllähän ns. ”pahakin” palvelee hyvää. Muistan 70 luvun taitteen ajoilta kun eräs puhuja latasi pöntöstä: uskovalle ei ole avusta apua ( Apu lehti ) eikä seurasta seuraa” ( Seura lehti )
  Onneksi olemme saaneet valoa joka välittää viisautta!
  Mvh Heikki

  • Rauli Lehtonen

   … juttu kai vielä jatkui niin, ettei Hymy … niin … miten se nyt sitten olikaan? Kyllä ne saarnat ovat vuosikymmenien saatossa muuttuneet. Ihan HYMYilyttää. Vaan en tiedä ovatka ne lehdetkään loppujen lopuksi yhtään parantuneet.

   Rauli

 2. Sirpa

  Vau, miten upea juttu. Varmaan yllätyit, iloisesti.
  Ostan lehden ja kiitän.
  Jumalalla on omat tapansa toimia.
  Vau 🙂

 3. Esko Halme

  Todella hienon jutun Heikki Salmela on saanut läpi suureen Seura-lehteen! Ja olihan hänellä tiedonantajana paras mahdollinen lähde eli sinut Rauli, joka niin läheltä tunsit nuo Olevisten tapahtumat. Minulle tuossa jutussa oli paljon uutta, en ollut vastaavaa lukenut mistään hengellisestä saati maallisesta lehdestä. Kai siihen vaikutti sekin, ettei Neuvosto-aikana voinut niin vapaasti kirjoitella sikäläisistä herätyksistä.
  Kova juttu on myös se, että jo parikymppisenä poikasena sinä Rauli osasit venäjää niin että olit tulkkina saarnaajille. Itse luin venäjää aikuisena parina vuotena kansalaisopistossa enkä ollenkaan pitänyt sen konsonanttiryppäistä ja erilaisista s- ja suhuäänteistä, joten olen tyytynyt vain tavailemaan venäläistä tekstiä.

  • Rauli Lehtonen

   Minusta sekä Heikki Salmela että Esko Halme ovat ansainneet moninkertaisesti Nuorten Miesten Kristillisen Yhdistyksen lehtimiespalkinnon – jos nyt sellaista olisi joskus edes perustettu.

   Muistan monia heidän juttujaan kuluneilta vuosilta. Tämän ”Kun taivas kosketti Tallinnaa” -jutun lisäksi muistan erityisesti Halmeen Ristin Voitossa julkaistun: ”Profetiat, jotka eivät toteutuneet”. Lehtimiesten kun pitäisi nykyaikanakin olla totuuden äänitorvena ja myös herätellä lukijoissa uusia mietteitä.

   Poikien intellektuelli lähestymistapa arkipäivän tavallisiin tapahtumiin on vuosien varrella herätellyt lukijoisssa monia luovia ajatuksia. Kun vielä vähän vartumme, niin perustetaan pojat NMKY:n lehtimiespalkinto nuoren polven kirjoittajille – ellei sitä jo ole olemassa? Jos on, niin arvatkaa ketä ehdotan palkintopallille?

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright Rauli Lehtonen 2019–