Ukrainare sprider evangeliet i Europa

Ett par hundra slaviska kristna samlades till en konferens i Finland, där fred, evangelisation och mission stod i centrum. Foto: P. Nurminens privata arkiv/J4E

Under kriget har ett andligt uppvaknande skett i öst. På en konferens i Helsingfors för kristna slaver från Ukraina, Finland, Estland och Ryssland nämnde en pastor att det går mer folk på gudstjänsterna i Ukraina nu än någonsin tidigare. Väckelsen sprids till slaver även i andra delar av Europa.

Finland och Estland har varit viktiga brofästen mellan öst och väst. Efter att länderna blev självständiga 1917-1918 var banden till Sovjet dubbelriktade med avbrott för krigsåren 1939-1945.  År 2022 började dock ett nytt krig, som åter sänkt en järnridå mellan öst och väst. På konferensen märktes emellertid en längtan att åter få bygga kontakter över nationsgränserna.

Över 50 000 flyktingar har under de senaste 10 åren emigrerat från Ukraina och Ryssland till Finland och Estland. Flera av dem har evangelisk bakgrund. Nu samlades troende från olika länder i Europa för att bedja tillsammans. Bön för fred och raserade politiska broar stod i centrum. Folken i öst och väst ville förenas för evangeliets sak och sträva mot ett andligt genombrott – på vår kontinent.

Framför Domkyrkan i Helsingfors står tsar Nikolaj den I:s staty, som påminner om de goda relationerna mellan Ryssland och Finland. Foto: R. Lehtonen

50 nya församlingar har redan grundats under kriget i Ukraina. Biskop Juri Veremii berättade att landets Pingstunion redan planterat 130 nya församlingar i 20 europeiska länder sedan 2022. Den senaste i Reykjavik på Island.

 230 ukrainska pastorer och missionärer betjänar 6000 medlemmar i vår världsdel. Gudsrikets gränser vidgas. Det får mig att tro: väckelsen är på väg nu – på riktigt. Vi måste förbereda oss för det!

Rauli Lehtonen, Jesus4Eurasia

Artikeln har publucerats i Världen Idag den 2/4.

Om Du vill följa nyheter från missionsfälten, kan Du prenumerera förmånligt på Världen Idag via hemsidan www.varldenidag.se

J4E

Föregående

TV7-intervju med Rauli Lehtonen – Att nå de onådda

Nästa

Pingstunionen och Bibelinstitut i Kiev drabbad vid drönarattack

  1. Seija

    Kaikukoon kiitokset ja ylistys Herralle, mitten hän on siunannut evangeliumin leviämistä Ukrainan kautta. Pitääkö pohjoismaissakin
    sodan kautta kokea vastaavaa ? Sittenkö vasta Jumalan armo kelpaa ?

    Rauli ! Uskollien viestin kantaja,olkoon hän perheineen siunattu kaikessa
    Kuin sanassa on luvattu.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Copyright Rauli Lehtonen 2019–

sv_SESwedish